Mi is az a méhlegelő Budapesten?

Méhek és virágok a méhlegelő terében

Gazos Budapest vagy méhlegelő szigetek?

Választások idején mindenki mindent megragad a politikai szférában, hogy előnyt szerezzen. A mindent megragadó most Szentkirályi Alexandra volt, aki fűkaszát ragadott és „gaztalanításba” fogott. Ezzel akarta jelezni, hogy Budapest jelenlegi „gaz” vezetése alkalmatlan a „gazos” város vezetésére.

Csakhogy a főpolgármester szerint kihívója méhlegelőt semmisített meg, vagyis nagy igyekezetében kárt okozott.
E felületen most nem a politikai szál kibogozására vállalkozunk, hanem annak nézünk utána, mi is az a méhlegelő.

Amit a méhlegelőről tudni érdemes

méhlegelő egy olyan mesterségesen kialakított terület, ahol a fellelhető növények sok nektárt és virágport termelnek. Ez ideális mennyiségű táplálékforrást biztosít a méhek és más beporzó rovarok, például a poszméhek, a lepkék és a pillangók számára. A méhlegelők fontos szerepet játszanak a természetben, mivel ezeken a területeken a viráglátogató rovarok végzik a vadon termő és a kultúrnövények beporzását. Ezen beporzók munkája elengedhetetlen az élelmiszer termelésünk szempontjából is, hiszen a növények szaporodásához szükség van rájuk.

A méhlegelőket három típusba sorolhatjuk:

  1. Egyéves méhlegelők: Javarészt egynyári lóherékből, vadvirágokból és dísznövényekből állnak. Ezek azonban csak egy takarmányozási szezonon keresztül virágoznak, így minden évben újra kell őket vetni.
  2. Többéves méhlegelők: Több éven át újra meg újra kivirágzó növényekkel, fásszárúkkal és bokrokkal rendelkeznek. Ezek a legelők több tervezést és több kerti munkát igényelnek, de sokkal kiszámíthatóbbak virágzás tekintetében, mint az egynyári növényekkel beültetett területek.
  3. Állandóan termő méhlegelők: Virágzó fákkal, bokrokkal, cserjékkel és fásszárú, vagy áttelelő évelőkkel rendelkeznek. Ezek a telepítések több mint 30 évig is nagy haszonnal, stabilan “működhetnek” méhlegelőként.

A méhlegelők létrehozása tehát többféleképpen történhet, attól függően, hogy a cél egy egyéves, többéves vagy épp egy állandó termőterület kialakítása. Fontos, hogy minél több teret kapjon a valós természet a települések határain belül, és a méhlegelők ebben is segítenek.

Budapest és a méhlegelők

Budapesten a Vadvirágos Budapest program keretében 28 méhlegelőt alakítottak ki egy évvel ezelőtt. Ezek az egy-egy hektárnyi területek idén néggyel nőttek, így jelenleg összesen 32 vadvirágos folt található a városban. A méhlegelők olyan nem bolygatott zöld felületek, amelyek a beporzó rovarok, például a méhek és más nektárevő rovarok számára ideális táplálékforrást biztosítanak. A Városháza csapata a Nyugat-Európában már évek óta sikeresen működő hasonló projektekből inspirálódott, és indította el a Vadvirágos Budapest nevű programot 2021-ben. A méhlegelők létrehozása nemcsak a városi biodiverzitást növeli, hanem a beporzók menedékei is egyre inkább a nagyvárosok zöldfelületei lesznek.

Ha te is szeretnél méhlegelőt kialakítani, akkor akár az erkélyeden is minimális energiaráfordítással megteheted. Olyan virágkeveréket érdemes választani, amely jó mézelőféléket tartalmaz. Az ilyen területeket évente legfeljebb kétszer ajánlott lekaszálni, az első magszórás utáni időszakban és az ősz beállta előtt. A kaszálékot érdemes a helyszínen hagyni, mivel ez táplálja a talajt. Remélhetőleg a budapesti méhlegelők továbbra is sikeresen hozzájárulnak a városi biodiverzitáshoz és a beporzók védelméhez! 😊

Szólj hozzá!