
Pécs Magyarország délnyugati részén, a Mecsek-hegység lábánál fekvő pezsgő egyetemi és kulturális központ, mediterrán hangulata és ezeréves történelme azonnal rabul ejti a látogatót. Barátságos utcái, történelmi épületei és nyüzsgő terei egyaránt hozzájárulnak ahhoz, hogy Pécs az ország egyik legvonzóbb turisztikai célpontjává váljon.
Eme írásunkban felfedezzük Pécs földrajzi adottságait, gazdag történelmét, sokszínű gazdaságát, pezsgő kulturális életét, rangos oktatási intézményeit, valamint azt is vizsgáljuk, milyen infrastruktúra várja a turistákat és milyen a fejlődési lehetőség ebben a városban.
Földrajz és környezet
Pécs földrajzi fekvése különleges bájt kölcsönöz a városnak. A Mecsek zöldellő dombjai ölelik körbe északi irányból, míg déli oldalán sík vidék terül el. Ennek a városban egyszerre élvezhetjük a hegyvidéki kirándulóhelyek friss levegőjét és a mediterrán hangulatú városi utcák melegét. A Mecsek-oldal lankáiról mesés panoráma nyílik a városra: a tévétorony kilátójából tiszta időben szinte az egész Baranyai-dombságot beláthatjuk.
Pécs éghajlata az országon belül enyhének számít, a nyarak melegek és napfényesek, a telek pedig mérsékeltek – nem véletlenül emlegetik sokan mediterrán városként. A közeli természeti kincsek, mint a Mecsek erdőségei, a Tettyei Mésztufa-barlang vagy a Pintér-kert Arborétum, további izgalmas programlehetőséget kínálnak a természet szerelmeseinek.
Történelem

Pécs utcáin járva olyan, mintha egy időutazáson vennénk részt: a város több mint kétezer éves története rétegekben tárul fel előttünk. A területet már a rómaiak is lakták: Sopianae néven alapított városukból ránk maradtak az ókeresztény sírkamrák, ami ma az UNESCO Világörökség részét képezik.
A középkorban Pécs tovább gyarapodott: 1367-ben itt alapították Magyarország első egyetemét, ami jól mutatja, hogy a város már ekkor a tudomány és művelődés egyik központja volt.
A török hódoltság 150 éve alatt is fontos szerepet kapott – ennek emlékét őrzi a belvárosban álló gyönyörű török kori dzsámi (Gázi Kászim pasa egykori mecsete), amely ma keresztény templomként működik, különleges keleti hangulatot csempészve a városképbe.
Az évszázadok során Pécs folyamatosan gyarapodott: a 18. század végén elnyerte a szabad királyi város rangot, a 19. század iparosodásával igazi regionális központtá vált. A város mindig is megőrizte multikulturális jellegét: a magyar lakosság mellett horvátok és németek is otthonuknak vallották, tovább színesítve Pécs kulturális szövetét. Ma is számos felújított műemlék, múzeum és hangulatos macskaköves utca idézi Pécs gazdag múltját.
Gazdaság
Pécs gazdasági élete is sokszínű és folyamatosan alkalmazkodik a kor kihívásaihoz. A város gazdaságát hajdanán a bányászat és az ipar határozta meg: a környék szén- és uránbányái, valamint a híres pécsi sörfőzde, a kerámia manufaktúra és kesztyűgyár egykor rengeteg embernek adtak munkát.
A rendszerváltozást követően fordult a kocka, sok hagyományos nagyvállalat nehézségekkel küzdött, sőt megszűnt, de Pécs sikerrel fordul a modern, tudásalapú gazdaság és a kreatív iparágak felé. Ma a büszkesége a Zsolnay Porcelángyár, amelynek gyönyörű eosin mázas kerámiái ismertek, és a Pécsi Sörfőzde, amely Magyarország egyik legrégebbi sörgyára.
Az egyetem jelenléte a gazdasághoz kínál segítséget: innovációs központok, startupok és kutatás-fejlesztési projektek jelennek meg a városban a fiatal tehetségek nyomán.
Pécs kereskedelmi és szolgáltató központként is funkcionál a régióban, sok kis- és középvállalkozásnak adva otthont. Az Árkád, a Pécs Plaza kereskedelmi vonzereje messze nyúlik a várostól.
A pezsgő kulturális turizmus és a konferenciák szintén hozzájárulnak a helyi gazdaság élénkítéséhez.
Kulturális élet

Pécs kulturális élete egész évben nyüzsgő és sokszínű, nem véletlenül nyerte el a város 2010-ben az Európa Kulturális Fővárosa címet. Szinte minden sarkon találni valami érdekes programot vagy látnivalót. A belvárosban egymást érik a múzeumok és galériák: itt található a híres Csontváry Múzeum, mely egy különleges festő géniusz, Csontváry Kosztka Tivadar műveit mutatja be, valamint a Vasarely Múzeum, amelyben a szülővárosának tiszteleg a világhírű op-art művész, Victor Vasarely életművével.
A Zsolnay Kulturális Negyed a város kulturális életének modern fellegvára: az egykori porcelángyár területén kialakított komplexumban koncerttermek, kiállítóterek, szabadtéri színpadok, sőt még egy varázslatos fényű planetárium is várja az érdeklődőket. A negyedben a művészet és a szórakozás kéz a kézben jár – egy délutáni séta során betérhetünk egy kézműves kiállításra, amely után pedig egy élőzenei koncerten találhatjuk magunkat.
Fesztiválok és hagyományok
Pécs méltán viseli a „fesztiválváros” nevet is, hiszen az év folyamán számtalan esemény pezsdíti fel a várost. Tavasszal a Zsolnay Fényfesztivál fényinstallációi mesebelivé varázsolják a történelmi épületek falait, nyáron pedig szabadtéri koncertek, bor- és gasztrofesztiválok pezsdítik fel a várost.
A Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) megszűnéséig az ország minden tájáról vonzotta a színház szerelmeseit, míg az ősz eleji Pécsi Napok a helyi közösség és kultúra ünnepe. A nemzetiségi hagyományok is élnek: horvát és német napok színesítik a programot. Legyen szó komolyzenei hangversenyről a világszínvonalú Kodály Központban vagy egy könnyed nyáresti koncertről, Pécs minden korosztálynak emlékezetes élményt nyújt.
Oktatási intézmények
Pécs nem csak a múltban volt az oktatás fellegvára – ma is az. A Pécsi Tudományegyetem az ország egyik legjelentősebb felsőoktatási intézménye, amely gyökerei egészen 1367-ig nyúlnak vissza, amikor Nagy Lajos király megalapította itt az első egyetemet Magyarországon.
Jelenleg a modern egyetem karai a belváros történelmi épületeiben és újonnan épült, korszerű campusain egyaránt helyet kaptak. Az egyetemen közel húszezer hallgató tanul, köztük több ezer külföldi diák is, akik a világ minden tájáról érkeznek Pécsre – ettől a város hangulata még inkább nemzetközivé és pezsgővé válik.
Az orvosi kar különösen népszerű a külföldi hallgatók körében, de a többi kar (bölcsészettudomány, közgazdaságtan, művészet, műszaki és informatikai képzések stb.) is elérhető, hogy Pécs az ország vezető egyetemi városa legyen. Az egyetemi élet pezsgése – a diákokkal teli kávézók, a kollégiumi bulik, a tudományos konferenciák és a nemzetközi diákrendezvények – mind hozzátartoznak Pécs mindennapjaihoz, és a város lendületének fontos mozgatórugói.
Turizmus és infrastruktúra
Pécs a turisztikai infrastruktúra terén is rengeteget fejlődött az elmúlt évtizedekben, így a látogatók kényelmesen és élményekkel gazdagodva fedezhetik fel a várost. Budapesttől mintegy 2 órányi autóútra található (az M6/M60-as autópályán), de vonattal is elérhető, így akár egy hétvégi kiruccanásra is ideális. A történelmi belváros sétálóutcái és terei felújítva, különleges hangulattal várják: a Széchenyi tér impozáns szökőkútjai, a Király utca kávézói és éttermei pedig tökéletes helyszínt nyújtanak egy kellemes délutáni pihenőre.
A szálláskínálat is sokrétű: a hangulatos panzióktól és apartmanoktól kezdve a patinás belvárosi szállodáktól (mint például a történelmi art nouveau stílusú Palatinus Szálló vagy a Bauhaus stílusú Árkádia Hotel) mindenki megtalálhatja az igényeinek megfelelőt.
Gasztronómiai téren is kényezteti a város az utazót: a hagyományos magyar konyha éppúgy képviselteti magát, mint a délszláv ízek, tükrözve a régió sokszínű kulturális értékeit.
Egy pécsi vacsora során megkóstolhatjuk a környék boraiból a híres villányi vöröst vagy a helyi specialitást, a cirfandli bort, és mellette élvezhetjük a mediterrán hangulatú esti utcák látványát.
A városnézés mellett Pécs kiváló kiindulópont a környék felfedezéséhez is. Félórás autóúton belül elérhető a Villány–Siklósi borvidék, ahol festői falvak között (Villánykövesd, Palkonya) ízletes borokat kóstolhatunk, illetve a közeli Harkány gyógyfürdője is.
Ha egy kis kikapcsolódásra vágyunk. Pécs maga is kínál zöld övezeteket a feltöltődéshez: a Mecsekoldal erdei ösvényei és parkjai remek választás egy nyugodt sétára a városban. A városban gyalogosan és tömegközlekedéssel is könnyen eljuthatunk bárhová, így autó nélkül is bátran útnak indulhatunk.
Fejlődési lehetőségek
Pécs városa folyamatosan keresi a fejlődést, hogy a jövőben vonzóbbá váljon mind a lakói, mind az idelátogató turisták számára. Az utóbbi nagy beruházásai – például a kulturális negyed kialakítása és a közterek megújítása – megmutatták, hogy Pécs képes megújulni és új arcát mutatni. A jövőben is a fenntartható fejlődés és a turizmus élénkítése áll a középpontban. Tervben van a történelmi épületek további felújítása és új kulturális terek létrehozása, hogy még több élményt nyújthasson a városnak.
Határ menti fekvését is szeretné kamatoztatni Pécs: a horvát partnerekkel közös programokkal még több külföldi turistát csábítana. Az egyetemmel karöltve a konferenciaturizmus fejlesztése is cél, modern rendezvényhelyszínek kialakításával.
Nagy hangsúlyt fektetnek a „zöld város” koncepcióra – a parkok, kerékpárutak és környezetbarát közlekedés fejlesztésére –, ami az itt élőknek és az ide látogatóknak egyaránt vonzó.
Aki ide ellátogat, nemcsak a jelen értékeivel találkozik, hanem szemtanúja lehet múltjára büszke, folyamatosan megújuló városnak is.
Elolvasásra ajánlom:
A déli régió más nagyvárosai:
- Kaposvár, Somogy vármegye központja: földrajz, történelem, gazdaság és kultúra
- Szekszárd, Tolna vármegye központja
Pécsről:
- Pécs gazdasági potenciálja és az internet
- Hotel Pécs
- Étterem Pécs
- Pécs és a keresőoptimalizálás: van hová felfuttatni
- Turisztikai régió – Pécs-Villány / Pécs