Baja – a halászlé fővárosa és a Duna gyöngyszeme

Bajai halászlé a bográcsban

Földrajzi elhelyezkedése

Baja Dél-Magyarországon, Bács-Kiskun vármegye déli részén található megyei jogú város, közvetlenül a Duna partján. Fekvése különleges: a város a Sugovica (Kamarás-Duna) nevű Duna-ág két partján terül el, mely a belváros és a híres Petőfi-sziget között folyik.
A Petőfi-sziget Baja kedvelt üdülőövezete, stranddal, parkokkal és szabadidős létesítményekkel.

Történelmi áttekintés

Baja már az őskorban lakott hely volt, a rómaiaktól kezdve több nép megfordult errefelé. A középkorban a település mezővárosként fejlődött, nevét valószínűleg egy Baján nevű hajdani törzsfőnöktől nyerte.
A török hódoltság idején sem néptelenedett el teljesen, köszönhetően a folyami kereskedelemnek.
A 18-19. században Baja jelentős kereskedővárossá vált, sok nemzetiség otthona lett: magyarok, németek (svábok) és délszláv népcsoportok (szerbek, bunyevácok) éltek itt együtt, gazdagítva a város kulturális életét. Baja 1873-ban kapott városi rangot, és a 20. századra a térség fontos gazdasági és oktatási központjává vált.

Gazdasági helyzet és fejlődés

Baja gazdaságát hagyományosan a folyami kereskedelem, a halászat és a mezőgazdaság határozta meg. Kikötőváros lévén, a Duna régen is fontos szállítási útvonal volt: Baja piacaira messze földről érkeztek áruk, különösen a gabona- és szarvasmarha-kereskedelem virágzott itt.
A város híres halászati hagyományaira épülve alakult ki a bajai halászlékészítés, amely mára országos hírnevet szerzett.

A modern korban Baja ipara mérsékelt: találunk itt élelmiszeripari üzemeket, malmot, borászatot a környező szőlőhegyek termésére alapozva, de a város elsősorban mint kereskedelmi és szolgáltató központ ismert.

Az utóbbi évtizedekben Baja a turizmusra is egyre inkább épít. Fejlesztették a belvárost, sétálóutcákat alakítottak ki, és megújult a Duna-parti rekreációs terület.
A városban működik főiskola (Eötvös József Főiskola), ami fiatalos pezsgést hoz Baja életébe és hozzájárul a gazdasági fejlődéshez.

Kulturális értékek és látnivalók

Baja bájos kisvárosi hangulattal várja a látogatókat. A történelmi belváros központja a Szentháromság tér, amelyet gyakran a „Dél Szent Márk terének” is neveznek utalva velencei hangulatára. A tér közepén áll a Szentháromság-szobor, körülötte pedig impozáns épületek: a Városháza sárga épülete és több régi polgárház.
A tér nyugati oldaláról gyönyörű kilátás nyílik a Sugovicára és a szemközti Petőfi-szigetre.
A város gazdag vallási örökséggel is bír: több templom található itt, például a Szent Péter és Pál-plébániatemplom, valamint egy különleges, késő klasszicista stílusú zsinagóga, melyet gyönyörűen felújítottak és ma városi könyvtárként funkcionál.

Baján járva nem hagyható ki a Türr István Múzeum, ahol a város és környéke történelmét, néprajzát ismerhetjük meg – beleértve a halászat és a hajózás emlékeit. A művészet kedvelőit a Nagy István Képtár várja, mely a városhoz kötődő neves festőművésznek és kortársainak alkotásait mutatja be.

A természet szerelmesei számára kihagyhatatlan a Gemenci erdő közelsége: Baja a Gemenc kapuja, ahonnan indulva erdei kisvasúttal vagy hajóval bebarangolhatjuk Európa egyik legnagyobb ártéri erdejét, gazdag élővilágával.

Múzeumok és szálláshelyek

Baja kulturális programkínálata egész évben vonzó. Nyáron rendezik meg a híres Bajai Halfőző Fesztivált, amikor a város főterén és a vízparton bográcsok százai alatt ropog a tűz, és mindenki a hamisítatlan bajai halászlé titkát lesi. Ilyenkor a város megtelik vendégekkel, és a hangulat felejthetetlen. Ha a fesztiválon kívül járunk Baján, akkor is érdemes betérni egy helyi étterembe megkóstolni a dunai halételeket.

Szállás tekintetében Baja méretéhez képest meglepően sok lehetőséget kínál. A belvárosban, közvetlenül a Duna-parton található a Duna Wellness Hotel, amely kényelmes szobáival és wellness részlegével kényezteti a vendégeket – teraszáról a Sugovicára láthatunk rá. Hangulatos, családias panziókat is találunk, mint a Vizafogó Panzió, ahol a halászlé mellé saját stég és dunai panoráma is jár.
Aki a természet ölelésében szállna meg, választhatja a Petőfi-szigeten található kempinget vagy turistaszállót, így reggelente a madárcsicsergés és a vízparti szellő ébreszti.

Elolvasásra ajánlom:

Budapesten túl: a megyei jogú városok jelentősége

A pontyhalászlé történelme és jelene

Szólj hozzá!